מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור ת)מעבר לפוטר (מקש קיצור פ)מעבר לתפריט נגישות (מקש קיצור נ)מעבר להצהרת נגישות (מקש קיצור ה)מעבר לעמוד צור קשר (מקש קיצור צ)
מאמרים

לקיתם בתסמונת התעלה הקרפלית? בדקו זכאותכם לפיצויים!

המאמר נכתב ע"י צוות המומחים ממשרד עו"ד חזי רובין ושות'

זמן קריאה: 3.5 דקות

האם אתם, העובדים עם הידיים, חשים כאבים, כגון, בשורש כף היד, זרמים, נימול או חלילה שיתוק המפריע, לכם, להרים חפצים ואולי אף להמשיך ולעבוד?

 

אם עניתם בחיוב, לפחות על חלק, מהמצוין לעיל, ייתכן והנכם סובלים ממה שמכונה תסמונת התעלה הקרפלית או בקיצור . CTS תסמונת התעלה הקרפלית נגרמת מתוך פעילות מונוטונית מתמשכת של קבוצת האצבעות אשר כתוצאה ממנה מופעל לחץ על העצב המידיאני. אותו עצב נמצא בתוך התעלה הקרפלית שעוברת משורש כף היד לכיוון האגודל ולוחצת על העצב הנ”ל. כל האמור גורם לתופעות והתסמינים כגון אלה הנזכרים בתחילת מאמר זה.
עם זאת, בוודאי תתנחמו לגלות שבתוך מצב לא סימפטי זה, ישנן אף חדשות טובות, לפחות באופן יחסי. כלומר, היה וחליתם בתסמונת התעלה הקרפלית וזו נגרמה, לכם, עקב עבודתכם עם הידיים, כגון בקלדנות, הברגה, תפירה ואף עם מוצרים קפואים. היה וכך, הרי שיתכן שמגיעים לכם פיצויים, מן המוסד לביטוח לאומי.

 

על פי חוק הביטוח הלאומי, הרי שהזכאים להיות מוכרים כנפגעים מעבודה, הינם או מי שהוגדר כנפגע בתאונת עבודה או הנפגע ממחלת מקצוע. יצוין, כי בהקשר לענייננו, בכדי להפוך למוכר כנפגע ממחלת מקצוע, על התובע זכויותיו לסבול ממחלה אשר נגרמה לו כתוצאה מעבודתו. כל זאת כשאותה מחלה מופיעה ברשימה הסגורה של מחלות המקצוע המנויות בתוספת לתקנות המל”ל.

 

תסמונת התעלה הקרפלית, מופיעה ברשימת הביטוח הלאומי ומוגדרת בתקנות כ-“דלקת של גידים ותיקיהם או דלקת במקומות חיבור שרירים לעצמות, הכל בכף היד או במרפק“. כמובן שעל הנפגע להוכיח קשר סיבתי בין אופי עבודתו לבין הנזק הנתבע. כלומר, על התובע להוכיח ביצוע הפעולות המזיקות שוב ושוב של חלקי היד הרלוונטיים כגון כף היד, האצבעות או המרפק. וכל זאת, כאמור, כחלק מעבודתו ובמשך תקופה ממושכת.

 

חרף הנ”ל, ישנם עובדים, למשל כאלה שעבדו עם כלים רוטטים וכדומה, ואשר סובלים ממאפיינים הדומים לתסמונת התעלה הקרפלית. אלא שאותם עובדים, לעתים, אינם נכנסים בהגדרות הביטוח הלאומי של התסמונת כמחלת מקצוע. עם זאת, דרכם של אותם עובדים לקבלת פיצוי מן הביטוח הלאומי עדיין אינה חסומה. שכן, יתכן והללו יוכלו לזכות בפיצוי מתוך תורת המיקרוטראומה.

 

תורת המיקרוטראומה נוצרה בפסיקת בתי הדין לעבודה ולפיה נזק שנגרם כתוצאה מפגיעות זעירות חוזרות ונשנות, אשר בהצטברותן גרמו לנזק הנתבע הינו נזק שיש להכירו כפגיעה מעבודה. הרי, שהדבר ייחשב כתאונה המוכרת כבת פיצוי במוסד לביטוח הלאומי. ניתן לדמות את הדבר, כפי שתואר בפסיקה כ-“טיפות מים המחוררות חור באבן עליה הן נושרות“. כך, אותם נזקים זעירים, הנגרמים שוב ושוב, עקב עבודתו של אדם במשך תקופה ממושכת גורמים לבסוף לפגיעה המשמעותית והמוכרת כברת פיצוי. לא למותר לציין, כי אף בכדי להוכיח נזק שנגרם כתוצאה ממיקרוטראומה יש צורך להצטייד בחוות דעת רפואית מתאימה.

 

 

חשוב ביותר, כי ברגע שנודע לכם חלילה, שלקיתם בתסמונת התעלה הקרפלית, ככל מחלת מקצוע אחרת, יש לפנות מיד לייעוץ אצל עורך דין מומחה בתחום. שכן, האחרון מעלה בעשרות מונים את סיכוייכם לזכות בהכרת המוסד לביטוח לאומי כנפגעי עבודה. הכרה שכזו, עשויה להוות גורם משמעותי בכל הנוגע לאיכות חייכם בעתיד ובתקווה שתהא טובה הרבה יותר.

צור קשר

בואו נבחן יחד את סיכוייכם לקבלת פיצויים

  תודה, קבלנו את הפרטים שלך

  צוות המשרד יחזור אלייך ב-48 שעות הקרובות

  מאמרים בתחום

  למאמרים נוספים בתחום >
  ביטוח לאומי

  על תסמונת השרוול המסובב בכתף וההתמודדות עמה

  ביטוח לאומי

  מה הקשר בין סרטן עור לפיצויים מביטוח לאומי?

  צור קשר

  בואו נבחן יחד את סיכוייכם לקבלת פיצויים

   תודה, קבלנו את הפרטים שלך

   צוות המשרד יחזור אלייך ב-48 שעות הקרובות