מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור ת)מעבר לפוטר (מקש קיצור פ)מעבר לתפריט נגישות (מקש קיצור נ)מעבר להצהרת נגישות (מקש קיצור ה)מעבר לעמוד צור קשר (מקש קיצור צ)
מאמרים

על תסמונת השרוול המסובב בכתף וההתמודדות עמה

המאמר נכתב ע"י צוות המומחים ממשרד עו"ד חזי רובין ושות'

זמן קריאה: 3.5 דקות

הכתף מהווה את האיבר בעל טווח התנועה הרחב ביותר מכל המפרקים אשר בגוף האדם. החלק האחראי לקיום תקין של תנועת מפרק הכתף מכונה השרוול המסובב. מדובר במעטפת שרירים אשר מצמידים את הזרוע לשכם וכך נשמרת יציבות ותקינות התנועה במפרק הכתף. אלא כי לעתים בשל תנאים בעבודה, או תהליכים ניווניים הנגרמים עקב גיל מתקדם, מצב בריאותי, כגון, סכרת וכדומה, נפגעת אותה תנועה. כך שבכל פעם שמנסים להזיז את הידיים, על מפרק הכתף, ובעיקר הרמתן מעל גובה הכתפיים, הדבר מלווה בכאב. וכך באה לידי ביטוי תסמונת השרוול המסובב בכתף.


במילים אחרות, ברגע שמבוצעות תנועות חד גוניות אשר גורמות להיצרות המרחב המצוי בין מרכיבים הרלוונטיים בכתף עלולה להיווצר תחושה של כאב הנגרם מצביטת הגידים בין חלקי הכתף הנ”ל. אותה צביטה עלולה להחריף עד כדי תהליכים דלקתיים ואף קרע של ממש באותו שרוול מסובב, שעלול לגרום לכאבים חזקים ופגיעה משמעותית בתפקוד. כל שכן לעתים לא ניתן יהא לחזור לעבודה הקודמת, קל וחומר אם זו גרמה או תרמה לנזק.

 

כאמור, לתסמונת השרוול המסובב, בכתף, יכולים להביא מספר גורמים. עם זאת, במאמר זה נתרכז בתסמונת שנגרמת מעבודה והגדרת הלוקה בה כנפגע עבודה, על כל ההשלכות הטמונות בכך.

 

היה ולקיתם בתסמונת השרוול המסובב בכתף, והנכם חושדים שמדובר בנזק שנגרם כתוצאה מעבודתכם, להלן מספר דברים שיש לדעת:

 

ראשית, תסמונת השרוול המסובב, נגרמת לרוב מהרמת הידיים מעל גובה הכתפיים כגון בסידור סחורה על המדפים בסופר, צביעה, עבודות מסגרות וכדומה. כלומר, ביצוע התנועה הנ”ל, שוב ושוב וכן, עומס על הכתפיים, עלולים בין השאר לגרום לתסמונת. כאן המקום לציין כי תסמונת השרוול המסובב עשויה להיות מוכרת כמחלת מקצוע במוסד לביטוח לאומי כנקבע בחוק ובתקנות המל”ל. במילים אחרות, ניתן לטעון כי יש להכיר בתסמונת כמחלת מקצוע בדמות פגיעה בשרירים עקב עבודה ממושכת עם מכשירים רוטטים כגון קונגו וכדומה, כשהכול כמצוין בתקנות. לחלופין, ניתן להכיר בתסמונת כברת פיצוי מן הביטוח הלאומי לפי מנגנון המיקרוטראומה. כלומר, אוסף של נזקים קטנים, שנגרמו מהתנועה המונוטונית והמזיקה כנ”ל, עד שבהצטברותם נגרם הנזק המשמעותי שבגינו מוגשת התביעה להכרה ופיצוי מהביטוח הלאומי.

 

יודגש ויובהר, כי טיפול בתסמונת השרוול המסובב, כולל אבחונו וכל פעולה רפואית אחרת, יש לעבור רק אצל רופא, או גורם רלוונטי מוסמך אחר. עם זאת, להלן מעט מידע כללי על פתרונות ודרכי התמודדות, מן הפן הבריאותי, עם הפגיעה בשרוול המסובב. ראשית, בכדי לאבחן כי אכן הנכם סובלים מהתסמונת עסקינן, בין השאר ניתן להשתמש במבחן ניר, לפיו מרימים את היד הרלוונטית למעלה, עד לסוף התנועה, כאשר כף היד פונה כלפי חוץ. היה והכאב עליו מלינים מתחזק, הרי שכנראה שקיימת התסמונת. כל זאת, כמובן, לאחר שלילת בעיות אחרות שעלולות לגרום כאבים בכתף כגון פריקת כתף, כתף קפואה וכדומה. הטיפול בתסמונת עשוי להתבצע במספר דרכים. החל מהימנעות, כמה שניתן, בביצוע התנועות “הבעייתיות והכואבות” וכלה בטיפול תרופתי או אף פולשני/ניתוחי. בנוסף, יש לבצע תרגילי פיזיותרפיה למקום הניזוק וכמו כן להשתמש במכשור כגון גלי הלםקרני לייזר מתאימות וכדומה.

צור קשר

בואו נבחן יחד את סיכוייכם לקבלת פיצויים

  תודה, קבלנו את הפרטים שלך

  צוות המשרד יחזור אלייך ב-48 שעות הקרובות

  מאמרים בתחום

  למאמרים נוספים בתחום >
  ביטוח לאומי

  מה הקשר בין סרטן עור לפיצויים מביטוח לאומי?

  ביטוח לאומי

  לקיתם בתסמונת התעלה הקרפלית? בדקו זכאותכם לפיצויים!

  צור קשר

  בואו נבחן יחד את סיכוייכם לקבלת פיצויים

   תודה, קבלנו את הפרטים שלך

   צוות המשרד יחזור אלייך ב-48 שעות הקרובות