מעבר לתוכן העמוד (מקש קיצור ת)מעבר לפוטר (מקש קיצור פ)מעבר לתפריט נגישות (מקש קיצור נ)מעבר להצהרת נגישות (מקש קיצור ה)מעבר לעמוד צור קשר (מקש קיצור צ)
מאמרים

מה הקשר בין סרטן עור לפיצויים מביטוח לאומי?

המאמר נכתב ע"י צוות המומחים ממשרד עו"ד חזי רובין ושות'

זמן קריאה: 3.5 דקות

מדוע ללוקים בסרטן העור במסגרת העבודה מגיעות זכויות מהביטוח הלאומי? האם הזכות מתממשת בכל סוגי סרטן העור? מהן הזכויות הכספיות והאחרות להן זכאים חולים בסרטן העור במסגרת העבודה?

 

סרטן העור על סוגיו מהווה מחלה נפוצה, יחסית, וכל זאת בעיקר בארצות שטופות שמש כגון מדינת ישראל. במאמר זה נתאר סוגי מחלת סרטן העור אשר במקרים בהם לוקים בהם במסגרת העבודה מגיעות זכויות מן המוסד לביטוח לאומי.

 

סרטן העור נכלל ברשימת מחלות המקצוע הסגורה של המוסד לביטוח לאומי. לעתים מוכרת מחלת סרטן העור כנגרמת מאוסף נזקים קטנים, כלומר מספר רב של חשיפות לשמש אשר במצטבר יצרו נזק גדול.

 

מיותר לציין כי גילוי מוקדם של הופעת הסימנים הממאירים על העור באמצעות מעקב קבוע אצל רופא עשוי לשפר פלאים את סיכויי ההחלמה מהמחלה הקשה.

 

סוגי סרטן הנגרמים מחשיפה ממושכת לשמש

 • סרטן העור מסוג BCC או קרצינומת תאי הבסיס, הינה צורת סרטן השכיחה ביותר מבין סוגי סרטן העור. הגורם העיקרי להופעת סרטן העור BCC, הינו חשיפה ממושכת לשמש, אך לא רק. המחלה מתבטאת, לרוב, בדמות נזקים קוסמטיים ברמות שונות. גם את סוג סרטן זה מומלץ לגלות בשלב מוקדם, שכן לעתים, הזנחה וגילוי מאוחר עלולים להוביל לפגיעה חמורה.
 • סרטן העור מסוג SCC או קרצינומת תאי הקשקש, מופיע לרוב עקב חשיפה למשך תקופה ארוכה לשמש, קל וחומר ללא אמצעי הגנה. המחלה נראית לעין כפצע עורי פתוח שאינו נרפא ולפיכך במקרים רבים מאובחנת המחלה במהירות. עם זאת, נרשמו מקרים בהם התפשטה המחלה לחלקים נוספים בגוף – דבר שהופך אותה לבעלת פוטנציאל קטלני.
 • מלנומה – סרטן העור המסוכן ביותר, אך לא השכיח ביותר. במקרים של מלנומה, ככל שהגידול מעמיק יותר בעור, כך הופכת המחלה קשה יותר ובעלת סיכוי קטן יותר להירפא. גם כאן, החשיפה לשמש מהווה את אחד הגורמים המרכזיים להופעת המחלה.

 

אם אבחנתם כלוקים בסרטן העור כמחלת עבודה ככל הנראה אתם זכאים לזכויות הבאות:

 • קצבה הניתנת לנפגעי עבודה:  קצבה הניתנת מן המוסד לביטוח לאומי, לאנשים אשר נפגעו בעבודה ואף הוכרו ככאלה. כלומר, היה והצלחתם להוכיח קשר בין תנאי עבודה בשמש הקופחת לאורך שנים, לבין סרטן העור בו חלילה לקיתם, הנכם עשויים להיות זכאים לקצבת נפגעי עבודה שהינה גבוהה משמעותית מקצבת נכות כללית הניתנת לאנשים שנפגעו אך שלא כתוצאה מעבודתם.
 • מענק חד פעמי: אם לקיתם חלילה בסרטן העור והנזק הוכר כמחלת מקצוע בביטוח הלאומי, במידה ודרגת נכותכם עולה על 9% אך לא עולה על 19%, תהיו זכאים למענק חד פעמי שיהווה את הפיצוי שתקבלו מהביטוח הלאומי.
 • שיקום מקצועי: נכה כתוצאה ממחלה שנגרמה בעבודה זכאי במקרים מסוימים לשיקום מקצועי. כלומר, לרוב, היה ונאלץ הנכה להחליף את מקום עבודתו, למשל למקום מוצל יותר, הרי שיתכן שיהא זכאי למימון שיקומו המקצועי, על סוגי צרכיו וזאת למשך של עד לשנה.
 • מימון שירותי רפואה: נכה נפגע עבודה כגון ממחלת סרטן העור יהא זכאי לקבלת הטיפולים הרפואיים הנדרשים לאור מצבו וזאת ללא השקעת עלות מצדו. במילים אחרות, נפגע העבודה זכאי לטיפולים רפואיים במימון המוסד לביטוח לאומי.

 

מתי כדאי לבדוק את זכאותכם?

אם לקיתם חלילה בסרטן העור, גם אם אתם כבר בגיל הפנסיה, ובמהלך עבודתכם נחשפתם ממושכות לשמש. הגשת התביעה עשויה לזכות את הנמצאים בגיל הפנסיה בקצבה הגבוהה, באופן משמעותי, מקצבת הזקנה אותה הוא מקבל כיום.

 

צור קשר

בואו נבחן יחד את סיכוייכם לקבלת פיצויים

  תודה, קבלנו את הפרטים שלך

  צוות המשרד יחזור אלייך ב-48 שעות הקרובות

  מאמרים בתחום

  למאמרים נוספים בתחום >
  ביטוח לאומי

  על תסמונת השרוול המסובב בכתף וההתמודדות עמה

  תאונות עבודה

  זכויות נפגע עבודה

  צור קשר

  בואו נבחן יחד את סיכוייכם לקבלת פיצויים

   תודה, קבלנו את הפרטים שלך

   צוות המשרד יחזור אלייך ב-48 שעות הקרובות